
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Transmission Type | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 80.1" l x 46.7" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB use?
A 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB has a drivetrain.
What engine does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Automatic climate control?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Backup camera?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Heated seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Apple CarPlay?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Android Auto?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Bluetooth?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Keyless entry?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Push start?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Push start.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Navigation?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Navigation.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Leather seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Wireless phone charging?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Adaptive cruise control?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Wifi hotspot?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Third row seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Tow package?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Tow package.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Head up display?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Head up display.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB have Cooled seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON FXSB is not equipped with Cooled seats.

