
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak swingarm, 7 way adjustable spring preload |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 44.6" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 54.1 in (1,374 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Multifunction digital and analog instrumentation features: programmable shift light, digital speedometer, analog tachometer, dual tripmeters with miles-on-reserve function, odometer, water temp gauge and lights for neutral, high beam, low fuel and turn signals. |
What type of fuel does a 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC use?
A 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC has a drivetrain.
What engine does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Automatic climate control?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Backup camera?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Heated seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Apple CarPlay?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Android Auto?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Bluetooth?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Keyless entry?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Push start?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Push start.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Navigation?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Navigation.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Leather seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Wireless phone charging?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Adaptive cruise control?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Wifi hotspot?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Third row seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Tow package?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Tow package.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Head up display?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Head up display.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Cooled seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Cooled seats.
