
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 41.9" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (846 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
What type of fuel does a 2014 Kawasaki Ninja use?
A 2014 Kawasaki Ninja uses Unknown.
What drivetrain does the 2014 Kawasaki Ninja have?
The 2014 Kawasaki Ninja has a drivetrain.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Automatic climate control?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Backup camera?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Heated seats?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Apple CarPlay?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Android Auto?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Bluetooth?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Keyless entry?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Push start?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Push start.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Navigation?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Leather seats?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Wireless phone charging?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Wifi hotspot?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Third row seats?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Tow package?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Head up display?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Kawasaki Ninja have Cooled seats?
No, the 2014 Kawasaki Ninja is not equipped with Cooled seats.
