
Drivetrain
| Transmission | MANUAL |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM use?
A 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM uses Unknown.
What transmission does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have?
The 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM has a MANUAL transmission.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Automatic climate control?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Backup camera?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Heated seats?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Apple CarPlay?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Android Auto?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Bluetooth?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Keyless entry?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Push start?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Push start.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Navigation?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Leather seats?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Wireless phone charging?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Wifi hotspot?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Third row seats?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Tow package?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Head up display?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM have Cooled seats?
No, the 2013 Harley-Davidson FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM is not equipped with Cooled seats.
