
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 72" w x 76.6" h |
| Seat Height | 21.6 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC use?
A 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC uses Gasoline.
What engine does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Automatic climate control?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Backup camera?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Heated seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Apple CarPlay?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Android Auto?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Bluetooth?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Keyless entry?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Push start?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Push start.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Navigation?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Navigation.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Leather seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Wireless phone charging?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Adaptive cruise control?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Wifi hotspot?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Third row seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Tow package?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Tow package.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Head up display?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Head up display.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC have Cooled seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON FLHTC is not equipped with Cooled seats.
