
Drivetrain
| Transmission | 6 SPEED |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 89.8" l x 57.7" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 34.3 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC use?
A 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC uses Unknown.
What drivetrain does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have?
The 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC has a drivetrain.
What transmission does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have?
The 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC has a 6 SPEED transmission.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Automatic climate control?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Backup camera?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Heated seats?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Apple CarPlay?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Android Auto?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Bluetooth?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Keyless entry?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Push start?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Push start.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Navigation?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Navigation.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Leather seats?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Wireless phone charging?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Adaptive cruise control?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Wifi hotspot?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Third row seats?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Tow package?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Tow package.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Head up display?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Head up display.
Does the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC have Cooled seats?
No, the 2011 Harley-Davidson FLHTCU ULTRA CLASSIC is not equipped with Cooled seats.
