
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 110/80-14 |
| Rear Tire | 130/70-13 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 26° / 3" |
| Wheelbase | 52.1 in (1,323 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6.5 in (165 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU use?
A 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU has a drivetrain.
What engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU?
The 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU has floorplan FLHTCU.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Automatic climate control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Backup camera?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Heated seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Apple CarPlay?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Android Auto?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Bluetooth?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Keyless entry?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Push start?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Push start.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Navigation?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Navigation.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Leather seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Wireless phone charging?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Adaptive cruise control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Wifi hotspot?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Third row seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Tow package?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Tow package.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Head up display?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Head up display.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU have Cooled seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON FLHTCU is not equipped with Cooled seats.

