New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 75.8" h |
| Seat Height | 27.4 in (695 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE use?
A 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE uses Gasoline.
What engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Automatic climate control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Backup camera?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Heated seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Apple CarPlay?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Android Auto?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Bluetooth?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Keyless entry?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Push start?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Push start.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Navigation?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Navigation.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Leather seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Wireless phone charging?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Adaptive cruise control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Wifi hotspot?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Third row seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Tow package?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Tow package.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Head up display?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Head up display.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE have Cooled seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE is not equipped with Cooled seats.
