
Drivetrain
| Transmission | 6 SPEED |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Rear Travel | 7.5 in (191 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 110/80-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 41.3" h |
| Seat Height | 32.7 in |
| Rake / Trail | 28° / 5" |
| Wheelbase | 60.6 in (1,539 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE use?
A 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE uses Unknown.
What drivetrain does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have?
The 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE has a drivetrain.
What transmission does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have?
The 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE has a 6 SPEED transmission.
What is the floorplan of the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE?
The 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE has floorplan FLHX.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Automatic climate control?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Backup camera?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Heated seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Apple CarPlay?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Android Auto?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Bluetooth?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Keyless entry?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Push start?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Push start.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Navigation?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Navigation.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Leather seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Wireless phone charging?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Adaptive cruise control?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Wifi hotspot?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Third row seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Tow package?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Tow package.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Head up display?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Head up display.
Does the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE have Cooled seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FLHX STREET GLIDE is not equipped with Cooled seats.
