New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers |
Tires
| Front Tire | 90/90-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 57.2" h |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Automatic climate control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Backup camera?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Heated seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Apple CarPlay?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Android Auto?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Bluetooth?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Keyless entry?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Push start?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Push start.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Navigation?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Navigation.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Leather seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Wireless phone charging?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Adaptive cruise control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Wifi hotspot?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Third row seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Tow package?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Tow package.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Head up display?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Head up display.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON have Cooled seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON is not equipped with Cooled seats.
