New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.2 in (81 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 97" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.7 in (678 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING use?
A 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING fuel capacity?
A 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have?
A 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING has 136 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING has a drivetrain.
What engine does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING has a wheelbase of 63.5.
What type of engine does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is equipped with a 4-stroke engine.
What type of fuel system does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) fuel system.
What is the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING compression ratio?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is equipped with Single disc. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have?
The 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is equipped with Single disc. 2-piston rear brakes.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Automatic climate control?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Backup camera?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Heated seats?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Apple CarPlay?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Android Auto?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Bluetooth?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Keyless entry?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Push start?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Push start.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Navigation?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Navigation.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Leather seats?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Wireless phone charging?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Adaptive cruise control?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Wifi hotspot?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Third row seats?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Tow package?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Tow package.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Head up display?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Head up display.
Does the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING have Cooled seats?
No, the 2013 HARLEY DAVDISON ROAD KING is not equipped with Cooled seats.
