
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Three-spoke cast-aluminum-alloy wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Instrumentation | Four analog gauges including step-motor-driven tachometer and speedometer. Round LCD panel includes clock, gear position indicator, S-DMS map indicator, odometer and dual trip meters. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
What type of fuel does a 2008 Harley-Davidson FLHX use?
A 2008 Harley-Davidson FLHX uses Unknown.
What drivetrain does the 2008 Harley-Davidson FLHX have?
The 2008 Harley-Davidson FLHX has a drivetrain.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Automatic climate control?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Backup camera?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Heated seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Android Auto?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Bluetooth?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Keyless entry?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Push start?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Navigation?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Leather seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Third row seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Tow package?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Head up display?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHX have Cooled seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHX is not equipped with Cooled seats.
