
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2005 Harley-Davidson use?
A 2005 Harley-Davidson uses Unknown.
Does the 2005 Harley-Davidson have Automatic climate control?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Harley-Davidson have Backup camera?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Harley-Davidson have Heated seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Harley-Davidson have Apple CarPlay?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Harley-Davidson have Android Auto?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Harley-Davidson have Bluetooth?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Harley-Davidson have Keyless entry?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Harley-Davidson have Push start?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Push start.
Does the 2005 Harley-Davidson have Navigation?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Harley-Davidson have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Harley-Davidson have Leather seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Harley-Davidson have Wireless phone charging?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Harley-Davidson have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Harley-Davidson have Wifi hotspot?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Harley-Davidson have Third row seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Harley-Davidson have Tow package?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Harley-Davidson have Head up display?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Harley-Davidson have Cooled seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Cooled seats.
