
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Seat Height | 26.1 in |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2005 Harley-Davidson use?
A 2005 Harley-Davidson uses Unknown.
What drivetrain does the 2005 Harley-Davidson have?
The 2005 Harley-Davidson has a drivetrain.
Does the 2005 Harley-Davidson have Automatic climate control?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Harley-Davidson have Backup camera?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Harley-Davidson have Heated seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Harley-Davidson have Apple CarPlay?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Harley-Davidson have Android Auto?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Harley-Davidson have Bluetooth?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Harley-Davidson have Keyless entry?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Harley-Davidson have Push start?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Push start.
Does the 2005 Harley-Davidson have Navigation?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Harley-Davidson have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Harley-Davidson have Leather seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Harley-Davidson have Wireless phone charging?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Harley-Davidson have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Harley-Davidson have Wifi hotspot?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Harley-Davidson have Third row seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Harley-Davidson have Tow package?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Harley-Davidson have Head up display?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Harley-Davidson have Cooled seats?
No, the 2005 Harley-Davidson is not equipped with Cooled seats.
