
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | WP Apex Ø 43 mm |
| Rear Suspension | WP Apex monoshock |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI use?
A 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI uses Gasoline.
What drivetrain does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI has a drivetrain.
What engine does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is equipped with a 1450cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI has floorplan FLHRCI.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Automatic climate control?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Backup camera?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Backup camera.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Heated seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Heated seats.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Apple CarPlay?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Android Auto?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Android Auto.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Bluetooth?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Keyless entry?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Push start?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Push start.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Navigation?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Navigation.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Sunroof/moonroof?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Leather seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Leather seats.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Wireless phone charging?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Adaptive cruise control?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Wifi hotspot?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Third row seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Third row seats.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Tow package?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Tow package.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Head up display?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Head up display.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Cooled seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Cooled seats.

