
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 83.2" h |
| Seat Height | 31.1 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI use?
A 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI uses Gasoline.
What drivetrain does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI has a drivetrain.
What engine does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is equipped with a 1450cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI?
The 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI has floorplan FLHRCI.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Automatic climate control?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Backup camera?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Backup camera.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Heated seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Heated seats.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Apple CarPlay?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Android Auto?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Android Auto.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Bluetooth?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Keyless entry?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Push start?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Push start.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Navigation?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Navigation.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Sunroof/moonroof?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Leather seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Leather seats.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Wireless phone charging?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Adaptive cruise control?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Wifi hotspot?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Third row seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Third row seats.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Tow package?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Tow package.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Head up display?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Head up display.
Does the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI have Cooled seats?
No, the 2003 HARLEY DAVIDSON FLHRCI is not equipped with Cooled seats.

