
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Transmission Type | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Front Suspension | 41mm fork, 6.0 inches travel |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock; 5.9 inches travel |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 23.8° |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlamp |
What type of fuel does a 2013 Harley-Davidson use?
A 2013 Harley-Davidson uses Unknown.
What drivetrain does the 2013 Harley-Davidson have?
The 2013 Harley-Davidson has a drivetrain.
Does the 2013 Harley-Davidson have Automatic climate control?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Harley-Davidson have Backup camera?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Harley-Davidson have Heated seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Harley-Davidson have Apple CarPlay?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Harley-Davidson have Android Auto?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Harley-Davidson have Bluetooth?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Harley-Davidson have Keyless entry?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Harley-Davidson have Push start?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Push start.
Does the 2013 Harley-Davidson have Navigation?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Harley-Davidson have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Harley-Davidson have Leather seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Harley-Davidson have Wireless phone charging?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Harley-Davidson have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Harley-Davidson have Wifi hotspot?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Harley-Davidson have Third row seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Harley-Davidson have Tow package?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Harley-Davidson have Head up display?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Harley-Davidson have Cooled seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Cooled seats.
