New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever, central spring strut, standard diameter 37 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever, WAD spring strut, spring preload continuously and hydraulically adjustable |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 44.5" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
What type of fuel does a 1996 use?
A 1996 uses Unknown.
Does the 1996 have Automatic climate control?
No, the 1996 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1996 have Backup camera?
No, the 1996 is not equipped with Backup camera.
Does the 1996 have Heated seats?
No, the 1996 is not equipped with Heated seats.
Does the 1996 have Apple CarPlay?
No, the 1996 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1996 have Android Auto?
No, the 1996 is not equipped with Android Auto.
Does the 1996 have Bluetooth?
No, the 1996 is not equipped with Bluetooth.
Does the 1996 have Keyless entry?
No, the 1996 is not equipped with Keyless entry.
Does the 1996 have Push start?
No, the 1996 is not equipped with Push start.
Does the 1996 have Navigation?
No, the 1996 is not equipped with Navigation.
Does the 1996 have Sunroof/moonroof?
No, the 1996 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1996 have Leather seats?
No, the 1996 is not equipped with Leather seats.
Does the 1996 have Wireless phone charging?
No, the 1996 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1996 have Adaptive cruise control?
No, the 1996 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1996 have Wifi hotspot?
No, the 1996 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1996 have Third row seats?
No, the 1996 is not equipped with Third row seats.
Does the 1996 have Tow package?
No, the 1996 is not equipped with Tow package.
Does the 1996 have Head up display?
No, the 1996 is not equipped with Head up display.
Does the 1996 have Cooled seats?
No, the 1996 is not equipped with Cooled seats.
