
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2013 Harley-Davidson use?
A 2013 Harley-Davidson uses Unknown.
What drivetrain does the 2013 Harley-Davidson have?
The 2013 Harley-Davidson has a drivetrain.
Does the 2013 Harley-Davidson have Automatic climate control?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Harley-Davidson have Backup camera?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Harley-Davidson have Heated seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Harley-Davidson have Apple CarPlay?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Harley-Davidson have Android Auto?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Harley-Davidson have Bluetooth?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Harley-Davidson have Keyless entry?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Harley-Davidson have Push start?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Push start.
Does the 2013 Harley-Davidson have Navigation?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Harley-Davidson have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Harley-Davidson have Leather seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Harley-Davidson have Wireless phone charging?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Harley-Davidson have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Harley-Davidson have Wifi hotspot?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Harley-Davidson have Third row seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Harley-Davidson have Tow package?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Harley-Davidson have Head up display?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Harley-Davidson have Cooled seats?
No, the 2013 Harley-Davidson is not equipped with Cooled seats.
